З 1 жовтня стартує тримісячне «вільне плавання» цін на соціальні продукти

Відповідно до затвердженого Урядом пілотного проекту, з 1 жовтня до 1 січня 2017 року в Україні скасовується регулювання відпускних цін та націнок на соціально значущі продукти.

Мова йде про хлібобулочні вироби, борошно, молоко, масло, цукор, кисломолочні продукти, овочі, фрукти, дитяче харчування, яйця, крупи, соняшникову олію, м’ясо і м’ясо-ковбасні продукти. 

Наразі націнка на соціально значущі товари становить не більше 20%. Але що чекає на кам'янчан з 1 жовтня?

На думку експертів, першими на «вільне плавання» відреагують молочні та хлібобулочні вироби. Їхня вартість може зрости на 20-25%. Сподіватися на те, що згодом ціна знизиться не варто, оскільки це товари першої необхідності, від яких все одно не можна відмовитися. І як з цим прогнозом не погодитися, якщо за останній тиждень ціни на «молочку» на Центральному ринку вже підскочили на 5-10 грн.

Продавчині стверджують, що вартість на молоко, домашній сир і сметану зростатиме й надалі. До речі, на декілька гривень подорожчала і вартість яєць. А от щодо круп, м’яса, овочів та фруктів, то тут фахівці мають більш оптимістичний прогноз. Дорогі крупи люди купуватимуть значно менше, тому немає сенсу завищувати ціну (приклад донедавна дорогої гречки тому підтвердження). 

М’ясо – продукт не настільки важливий, а в рамках зимової економії взагалі може стати делікатесом. Реалізатори змушені будуть або продавати за доступною ціною, або залишитися ні з чим. Врешті, від травневих свят вартість м’яса у Кам’янці не змінилася – в середньому, 75-80 грн. за 1 кг. 

Цьогорічний щедрий урожай овочів та фруктів теж треба буде десь збути. Росія, Крим і країни Євросоюзу для нас закриті. Залишається лише реалізація на внутрішньому ринку. І тут вибір невеликий: або віддати людям по доступній ціні, а закопати в землю. Другий варіант навряд чи розумний.

Після закінчення експерименту Уряд планує зробити відповідні висновки: або залишити все без змін, дозволивши ринку самостійно регулювати ціни; або повернути радянську систему планової економіки.